Minikoparka BOBCAT E85

Nowa koparka napędzana jest silnikiem wysokoprężnym Yanmar o mocy 44,3 kW/60 KM przy 2100 obr./min, który spełnia wymogi normy Stage IIIB, dzięki zastosowaniu układu recyrkulacji spalin (EGR) oraz filtra cząstek stałych (DPF). W porównaniu z modelem E80, oferującym 40,4 kW/55 KM, moc wzrosła więc dość znacznie, a jednocześnie o 7% spadło zużycie paliwa, czemu sprzyja automatyczne przechodzenie na wolne obroty podczas okresów bezczynności. W nowej koparce większe są także parametry „siłowe”, dzięki usprawnieniom w układzie hydraulicznym, z pompą o wydatku 1451 l/min, które zapewniły wzrost siły kopania na łyżce o 7% i skrócenie czasu trwania cyklu roboczego o 12%. Poza tym zastosowano nowy system wykrywania obciążenia, który optymalizuje pracę hydrauliki. O 3% zwiększyła się również siła uciągu ułatwiająca niwelowanie terenu i pracę z lemieszem, a prędkość na drugim zakresie wzrosła z 4,6 do 4,7 km/h. Dodatkowo model E85 ma funkcje automatycznej redukcji biegu oraz wyrównywania lemiesza przy spychaniu. Wydajne chłodnice silnika i oleju umożliwiają ciągłą pracę nawet w trudnych warunkach.

Nowa, bezpieczna kabina (ROPS) zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach oraz dużo niższy poziom hałasu wynoszący tylko 71 dB (E80 – 77 dB). Jest prawie tak samo przestronna, jak w większych maszynach segmentu średniego i ciężkiego, i ma szerokie drzwi ułatwiające wsiadanie i wysiadanie. Kabina oferuje dużo miejsca na nogi, fotel o wszechstronnej regulacji, także części lędźwiowej (ogrzewanie w opcji) oraz przyjazne i ergonomiczne środowisko. Proporcjonalnie działające dżojstiki mają wygodne uchwyty, sprzyjające wykonywaniu precyzyjnych ruchów. Nowy monitor LCD o przekątnej 5,7 cala umożliwia ustawianie różnych funkcji, w tym przepływu dodatkowych obwodów hydraulicznych (dwa w standardzie, trzeci w opcji), oraz monitorowanie pracy i okresów serwisowania koparki.

W standardzie jest m.in. wydajne ogrzewanie i klimatyzacja, z regulowanymi nawiewami, oraz ogrzewana szyba przednia, osłona przeciwsłoneczna, lusterko boczne, oświetlenie robocze, elektryczna pompa do tankowania, a także zabezpieczenie maszyny hasłem przed nieupoważnionym uruchomieniem lub kradzieżą.

Koparka E85 wyróżnia się również prostotą utrzymania i konserwacji. Wygodnie rozmieszczone punkty kontroli ułatwiają rutynowe przeglądy i czynności obsługowe, a przechylana kabina zapewnia doskonały dostęp do podzespołów przy poważniejszych pracach serwisowych. Łatwo osiągalne są zarówno chłodnice, co ułatwia ich czyszczenie, jak i filtry oleju oraz paliwa, zamontowane z boku bloku silnika. Zapewniono również dość miejsca na regulację lub wymianę paska wentylatora. Problemu nie sprawia też dotarcie do wydajnego, dwustopniowego filtra powietrza o przepływie wymuszonym, usuwającego 99% zanieczyszczeń, który podlega wymianie w wydłużonym interwale czasowym, a także do bezpieczników umieszczonych w schowku za fotelem operatora.

źródło tekstu: ATB aktualności techniki budowlanej, 6/2013

Wróć